В текста на президентския указ се казва: „С цел повишаване на обществената значимост и престиж на самоотвержения и добросъвестен труд постановявам: „Да се въведе званието Герой на Труда на Руската Федерация за граждани на Руската Федераця за особени заслуги пред държавата и народа, свързани с постижения в държавната, обществената и стопанската дейност, насочени към гарантиране благополучието и процъфтяването на Русия“, съобщава сайтът на Кремъл.
Заедно с грамотата ще се връчва и медал „Герой на Труда на Руската Федерация“ от злато, с тегло 15.25 грама.
„Светът днес“ припомня, че Герой на социалистическия труд е почетно звание на СССР, което съществува до 1991 г.
Званието е присъдено за първи път на 27 декември 1938 г. По-рано в СССР съществува званието Герой на Труда.
Текстът към званието Герой на социалистическия труд гласи: „званието Герой на Социалистическия Труд се присвоява на лица, които със своята особено значителна дейност в областта на промишлеността, селското стопанство, транспорта, търговията, научните открития и техническите изобретения са показали изключителни заслуги към Съветската държава, съдействали са за подема на народното стопанство, науката, културата, ръста, могъществото и славата на СССР“.
В СССР званието Герой на Социалистическия труд се връчва заедно с орден Ленин и грамота на Президиума на Върховния съвет на СССР.
За цялата история на СССР три пъти Герои на Социалистическия труд са само 16 човека.
Сред известните герои на социалистическия труд са:
Андрей Сахаров, Андрей Туполев, Никита Хрушчов, Константин Черненко и др.
Най-популярният Герой на Социалистическия труд в историята на СССР е Сталин, удостоен със званието с Указ от 20 декември 1939 г.