Сътрудници на ФБР обискират дома на заподозрения за терористичния акт по време на бостънския маратон. Затворено е въздушното пространство над града. Центърът е отцепен.
Издадена е заповед за обиск на дома на заподозрение, намиращ се в предградията на Бостън, съобщават местните телевизионни канали, официална информация за сега няма.
Противоречивата информация е много. Няколко часа след терористичния акт се появи новина, че полицията е задържала заподозрян, 20-годишен жител на Саудитска Арабия, и че той също е ранен по време на терористичния акт. Полицията опроверга тази информация. Има непотвърдени данни, че властта търси смугъл или тъмнокож човек, говорещ с акцент. Той е видян в зоната на финиша, опитвал се да мине в зоната на безопасност, а след взрива изчезнал.
Градът е пълен с полиция. Улиците са абсолютно празни, предават кореспондентите на световните медии. В центъра на града има отцепена зона. Движението на обществения транспорт частично е спряно. Над Бостън е затворено въздушното пространство, но местната аерогара е отворена за самолети.
В резултат на терористичния акт загинаха трима, а повече от 160 са пострадалите. Над 15 човека са в критично състояние, над 20 са в тежко. Проведени са 10 операции за ампутация на крайници. 16 човека са финиширали преди взрива, още трима след него, но в друга зона, където организаторите пренасочили участниците.
Властта потвърди информацията, че е имало още взривни устройства, но те не са задействани. Открити са. Има противоречива информация и по този въпрос: едни твърдят, че общо бомбите са били пет. Според други източници, те са били четири. Появи се информация и за конкретните размери на устройствата. Те са били с неголям размер, явно са направени не от професионалисти, т.е. самоделни устройства. В тях няма взривно вещество промишлено производство, но бомбите са с поразяващ ефект.
ФБР официално нарече случилото се терористичен акт. До момента ФБР не разполага с данни кой стои зад агресията. Нито една групировка – нито чуждестранна, нито американска – не е поела отговорността.
Взривовете в Бостън са вътрешен сблъсък на местни криминални групировки, заяви в руски медии директорът на Института за стратегическо планиране и прогнозиране, докторът на политическите науки Александър Гусев:
„Взривът в Бостън не е първият. През 2004 г. имаше конгрес на демократите в Бостън, тогава, на 23 юли 2004 г., също имаше взривове. Тогава ФБР бързо задържа двама, които бяха част от американска групировка. Предполагам, че това е вътрешно разместване на пластовете, а не терористичен акт от чужбина. Американското правителство е притеснено от позициите си в света, от външната си политика, а не от ситуацията вътре в страната. Събитието доказва, че САЩ, независимо от всички усилия за гарантиране на вътрешната безопасност, има много проблеми. Правителството трябва да концентрира вниманието си вътре в страната, а не да търси сламката в чуждото око“.
Взривът гръмна три часа, след като първите участници в маратона пресякоха финалната лента. След няколко секунди гръмна и втория взрив. Според данни на полицията, бомбите са били разположени на разстояние 50-100 метра една от друа. ФРБ пое разследването.
„За 28 години служба, това е най-лошото, което съм виждал, – каза началникът на пожарната Рон Харингтън, – човешки тела и части от тела, навсякъде кръв. Малко момче, лежащо на улицата, млада жена на около 20 години – и двамата мъртви. Това беше кошмар. Видях двама с откъснати ръце и един без крака“.
Взривовете в Бостън са най-големия терористичен акт в САЩ след 11 септември 2001 г. Американските средства за масова информация отбелязват, че през 2001 г. самолетът United Airlines Flight 175, който се взриви в южната кула на Световния търговски център в Ню Йорк, е излетял именно от бостънското летище.