Великобритания планира да увеличи военното си присъствие в Персийския залив, връщайки си предишните позиции в региона. Две от причините за завръщането към външната политика на Британската империя са – „арабската пролет“ и уплахата пред ядреното оръжие на Иран.
Кралският институт за отбрана публикува доклад „Връщане на изток от Суец? Боево разгръщане в Персийския залив’. Анализирайки обрата в политиката на Великобритания, сътрудниците от Центъра по въпроси на отбраната стигнаха до извода, че причина за промяната на външнополитическия курс е страха от това, което се случва в Близкия Изток.
Отбелязва се, че увеличаването на броя на войските в района на Персийския залив съвсем не означава пълно завръщане към имперския стил. Великобритания смята да засили „сенчестото“ си присъствие в региона: това означава провеждане на учения и разгъване на военни бази.
Лондон изведе войските си от региона, разположени на изток от Суецкия канал, в това число от държавите на Персийския залив през 1971 г. В резултат в региона се образуваха няколко независими държави.
Специалистите от института по отбранителни изследвания твърдят, че британското правителство не планира да разгърне въоръжените сили в региона в близко време, но подчертава, че разширяване на присъствието би било целесъобразно във връзка с неутихващите след „арабската пролет“ социални вълнения.
Тези мръсници Британците и Американците ще ровят до като не докарат народите до скотското състояние на фундаментални и радикални фанатици…