Понастоящем правоохранителните органи на Украйна проверяват съпричастността към безредиците в Киев на повече от сто човека. Както пише в сайта на МВР на Украйна, сред участниците в протестите има такива хора, които по-рано са били съдени за особено тежки престъпления.
„С цел проверка на съпричастността към извършването в централната част на града на наказателни престъпления, в частност масовите безредици, в ареста вече са 116 човека, над 80 са задържаните в качеството им на заповозрени“, – се казва в съобщение от официалния сайт на министерството.
„Сред задържаните има и такива хора, които вече са имали проблеми със закона. Някои дори са били осъждани за извършване на особено тежки престъпления“, – съобщиха от министерството.
Хроника на протестите
Масовите акции на привържениците на евроинтеграцията в Киев и в другите региони започнаха на 21 ноември след изявлението на правителството за прекратяване на споразумението за асоцииране с Европейския съюз.
През нощта на 30 ноември специалните части разбиха демонстрацията в центъра на Киев. На следващия ден опозиционерите отново завзеха площада. Митингуващите се опитаха да щурмуват сградата на администрацията на президента на Украйна и дори атакуваха сградата с трактор. Правоохранителните органи удържаха натиска, без да активно да прилагат сила. След няколко дена на „eвромайдана“ се появиха представители на ЕС и САЩ, които изразиха подкрепата си към участниците в протеста.
Ситуацията се изостри в началото на 2014 г. На 16 януари Върховната рада на Украйна прие редица поправки в законите, разглеждащи наказателната отговорност при екстремизъм. Тогава бе приета и поправка, която увеличава наказанието при организиране на масови безредици.
Решението на парламента предизвика недоволството на радикалите, участващи в „евромайдана“. На 19 януари протестиращите решиха да тръгнат към сградата на Върховната рада по улица Грушевский. Няколко стотин десни активисти се сблъскаха с милицията в района на стадион „Динамо“. През нощта на 19 и 20 януари радикалите запалиха няколко камиона и автобуса, които специалните части използваха за преграждения. На 20 януари демонстрантите успяха да използват изгорените автобуси за издигане на нови барикади в района на главния вход на стадион „Динамо“.
През нощта на 21 и 22 януари стражите на реда започнаха да изтласкват демонстрантите от улица Грушевский. Радикалите се опитаха да удържат позициите си, но безуспешно. Специалните части успяха да завземат барикадите на опозицията пред стадион „Динамо“. Участниците в безредиците отстъпиха към Европейския площад. Вечерта те се върнаха на улица Грушевский и запалиха огромни огньове. Под прикритието на дима най-активните участници в безредиците започнаха да хвърлят към правоохранителните органи фойерверки и „коктейли Молотов“.
През деня на 23 януари страните в конфликта обявиха примирие. В същия момент противниците на украинската власт се активизираха в регионите. През деня протестиращите завзеха сградата на градската администрация в Лвов и сградата на областната администрация в Ровно. Вечерта на същия ден те успяха да вземат под контрол сградата на администрацията в Тернопол и да проведат голям митинг в Сумах. Сблъсък между властта и милицията започна и в град Черкас, който се намира на 160 км. южно от Киев. Първоначално демонстрантите, въоръжени с камъни, обсадиха сградата и я завзеха с щурм, но по-късно правоохранителните органи успяха да ги убедят да напуснат помещенията. По случая е възбудено наказателно дело.
Вечерта на 23 януари представителите на опозицията обявиха, че отхвърлят условията, предложени от властта. В същото време те потвърдиха готовността си да продължат преговорите. Нощта на 23 и 24 януари в Киев преминава спокойно.
В резултат на протестния период от 19 до 24 януари, според официални данни, са загинали трима човека, над 400 са ранени. Сред ранените – 254 сътрудника на правоохранителните органи и 157 участници в протестните акции. По данни на органите на вътрешните работи, от началото на сблъсъка в Киев за участие в масовите безредици са арестувани 103 човека.
На 25 януари около 9 часа сутринта около сградата на Виницката държавна администрация започва протест, който впоследствие прераства в завземане на държавната сграда. Част от радикално настроените лица се вмъкват в сградата, прекъсвайки заседанието на поредната сесия на областния съвет. Милицията е започнала разследване по случая.
Сградата на областния съвет е завзета и в Полтава. Властта и правоохранителните органи не са оказали съпротива. Протестиращите са провели събрание и са създали Народна рада, която е приела решение да забрани Партия на регионите и Комунистическата партия на Украйна.
В същия ден към украинците се обърна Министерството на вътрешните работи на страната Виталий Захарченко, който призова гражданите да участват само в мирни форми на протест, обещавайки, че милицията ще им оказва съдействие. Заедно с това той съобщи, че хората, оставащи на Майдан и в завзетите сгради, ще бъдат смятани за екстремисти, срещу които ще бъде използвана сила, ако те прибегнат до „активни действия“.