Преди смъртта си лауреатът на Нобеловата награда по литература, немският писател Гюнтер Грас предупреждава човечеството за вероятността да избухне Трета световна война, пише изданието. В едно от последните си интервюта той призовава европейците да разберат руския президент и да престанат да се ръководят от интересите на САЩ.
Гюнтер Грас изрази тревогата си за съдбата на човечеството, пише изданието. “Ние поддържаме курс към Трета световна война, – пише той. – Войната е навсякъде. Рискуваме да повторим същите грешки, които направихме и по-рано. Ще настъпи Трета световна война, а ние, като лунатици, няма и да забележим”.
В интервюто си Грас прави критичен анализ на ситуацията днес в света: “От една страна имаме Украйна, където нещата няма да се променят към по-добро. Между Израел и Палестина проблемите са дори по-лоши. Американците зарязаха Ирак в катастрофално състояние. “Ислямска държава” извършва зверства. Проблемите в Сирия, за която практически вече новините мълчат, също са налице. Там хората продължават да се избиват един друг”.
Грас призовава европейците да разберат руския президент Владимир Путин и по-малко да се ръководят от интересите на САЩ. След разпадането на СССР Вашингтон не направи никакви сериозни опити да създаде нов алианс за сигурност, включвайки в него Русия, добавя лауреатът на Нобеловата награда. Според него, това е голяма грешка. “На Украйна й обещават влизане в ЕС, а после в НАТО. Логично е такава държава, като Русия, да реагира на този факт с раздразнение”, – пише той.
Освен политическите конфликти, Грас е разтревожен и от проблемите със социалното неравенство в света, пренаселването и промените на климата на земята, а също и от проблемите, свързани със съхранението на радиоактивни отпадъци. “Една след друга следват срещите, но проблемите си остават: никой не предприема нищо”, – пише той. В същото време капитализмът разрушава самия себе си, заявява Грас: “Всички тези необосновано огромни финансови потоци, които вървят по света, нямат нищо общо с реалната икономика”. XX век не беше толкова безумен, от него трябва да се поучим, – добавя лауреатът.
Петя Паликрушева
Много станаха гласовете на викащите в пустинята!
Но не случайно Христос е казал: „…сърцето на тия люде е задебеляло и с ушите си тежко чуват, и очите си склопиха; да не би да видят с очите си, и да чуят с ушите си, и да разберат със сърцето си, и да се обърнат, и Аз да ги изцеля. А вашите очи са блажени, защото виждат, и ушите ви, защото чуват.“ (Матей, 13 гл.)
В края на краищата, чуването и виждането до голяма степен са въпрос на личен избор. И това е избор, за който всеки носи лична отговорност.