В Лонданската борса практически не остана реално злато, причината за това бе глобалната покупка на злато от Индия и Китай, потвърди най-големият дилър на скъпоценни метали А-Маr.
“Ценният актив стремително напуска Лондон и тръгва на изток. Ще стигнат ли физическите, а не обещаните запаси от злато, за да се удовлетвори търсенето?”, – питат се специалисти.
“Световното злато мести мястото си. Извозват го от Лондон. Вероятно от Ню-Йорк също. Крупните купувачи са Индия и Китай”, – сподели авторът на книгата “Златната революция” Джон Батлър.
Лондон е световният център за покупка и продажба на злато. Аналитиците акцентират: скъпоценният метал систематично се извозва от страната в огромни количества. Ако златото започва да намалява, Обединеното Кралство се старае да увеличи вноса.
“В Азия разбират разликата между хартиената валута, която пуска държавата, и истинското средство за съхранение на капитала. Златото служи като застраховка от последствията при завършване на “суперцикъла” и вероятната гибел на настоящата монетарна система”, – заяви сътрудникът на Quilter Cheviot Investment Management Нед Нейлър-Лейланд.
Водещите изследователи в областта на икономиката отбелязват: растящият интерес към златото създава много проблеми за банковия бизнес на Запад. Растящите икономики изкупуват скъпоценния метал и формират собствен пазар за злато, което може силно да удари по доларовия монопол.
“Кредитните учреждения сами купуват злато от стоковия пазар и го пазят в хранилищата си. Така се надяват, че централните банки ще намерят изход от световната криза на ликвидността. Но това не се случи и сега ги е страх”, – твърди експертът и телевизионен водещ Майк Кайзер.
Петя Паликрушева
Аха… Рокфелеровците, господарите на Великите Книжни Зелени Пари, май скоро ще гризнат дръвчето. Чака ги златен ковчег, мейд ин чайна.